Koliko je vremena zaista potrebno da se kreira jedan logo?

Mnogo ljudi nije svesno koliko je energije, truda i vremena potrebno uložiti u kreiranje snažnog brend identiteta, kao što je to slučaj sa izradom logoa. Većina grafičkih dizajnera će se složiti sa tvrdnjom da je pored svega pomenutog, potrebno imati i određene veštine kako bi taj proces bio uspešno okončan. Sve ovo zajedno traje određen broj sati i nikako ne spada u kategoriju ‘ma ti ćeš to za 15 minuta’.

Iako svaki dizajner, kroz ovaj proces prolazi na svoj način, svi uglavnom prate sličnu strukturu a mi smo odlučili da sa vama podelimo kako izgleda kreativni proces izrade jednog logoa u 10 koraka.

#1 Prvo ide brief

Pre nego što dizajner podigne olovku ili krene da radi na računaru, najvažnije je da dobro razume potrebe klijenta. Trebalo bi da ispita klijenta i postavi mu što više pitanja, kako bi saznao pojedinosti o njegovom poslu, industriji u kojoj posluje, za koje ciljne grupe proizvodi, ko mu je konkurencija, koji su mu ciljevi, šta VOLI a šta baš NE VOLI. Tek kada dizajner dobije odgovore na sva ta pitanja, može da stvori sliku o tome u kom pravcu treba ići.

Uloženo vreme: 1-1,5 sati.

#2 Predlog projekta

Kada dizajner prikupi sve potrebne informacije, može da pristupi izradi predloga projekta, koji uključuje sledeće elemente: cenu, potrebno vreme, šta klijent može očekivati da dobije i koji su uslovi međusobnog dogovora. Iako postoji neka uobičajena tarifa, koja se naplaćuje po satu, određeni zahtevniji projekti mogu imati i drugačije ugovorenu cenu.

Pored toga, u ovoj fazi dizajner može potražiti klijentu da mu pošalje mali ‘domaći zadatak’ koji se sastoji od slanja 3 logoa kojima je baš oduševljen i isto tako 3 koji mu se baš ne dopadaju. Svrha ovoga je ta da klijent ‘pomogne’ dizajneru u kreativnom procesu, dajući su određene smernice u ranoj fazi razmišljanja i planiranja.

Uloženo vreme: 30-45 minuta.

#3 Odobren predlog i uplaćen depozit

Nakon što se klijent složi sa predloženim predlogom projekta, dizajner može krenuti sa poslom. Vreme je da kreativni proces zauzme mesto pregovorima.

Uloženo vreme: oko 10-15 minuta.

#4 Istraživanje

Svako ko tvrdi da može napraviti logo bez prethodnog istraživanja klijentove industrije i njegovog posla, taj ne zna kako stvarno nastaje logo. Ukoliko želite da se kreiranjem vašeg logoa bavi neko na ozbiljan, posvećen i predan način, onda odaberite profesionalce sa dugogodišnjim iskustvom.

Istraživanje treba da ide u smeru koji će dati odgovor na pitanja kao što su: šta želi ciljna grupa kojoj se obraća vaš klijent, koju i kakvu estetiku oni vole, kao i šta klijenta odvaja u odnosu na konkuranciju i čime mogu da se pohvale.

Proučavanje industrije u kojoj klijent posluje može ponuditi solidnu inspiraciju dizajneru i da ga usmeri na to koji su simboli najčešće korišćeni u određenoj industriji, kao i koje boje šalju najbolju poruku potrošačima. Osim toga, dizajner treba da obrati pažnju i na trgovačke marke i da li one treba da budu inkorporirane kao element u logo.

Ne samo da je istraživanje apsolutno neophodno, već će i pomoći dizajneru da na kraju u potpunosti oduševi klijenta na predstavljanju njegovog idejnog rešenja za logo klijentovog brenda.

Uloženo vreme: 2 do 4 sata.

#5 Inspiracija i kreativno mozganje

Ovo je faza u kojoj treba znati gde potražiti inspiraciju. Pregledanje hiljade i hiljade stranica dizajnerskih knjiga i sajtova i prikupljanje kolekcija logoa iz industrije u kojoj posluje klijent. Poslednje trendove, koji su aktuelni treba potražiti na Pinterestu ili Logospire-u, ukoliko želite da se držite aktuelnosti.

Sve ovo će pomoći dizajneru da odredi ton i poruku koju će logo preneti kupcima, kao i emociju koju treba da probudi kod njih kada bace pogled na njega.

Dizajner zatim uzima dovoljno vremena da zapisuje reči, fraze, crta skice i dozvoli svojoj kreativnosti da se u potpunosti probudi. Svaka žvrljotina je dragocena jer može biti početak nečeg velikog.

Uloženo vreme: 2 do 4 sata.

#6 Napravite korak unazad

Ponekad kreativni proces odmah krene kako treba i ne treba ga prekidati. Međutim, kada se to ne desi, bolje je da se napravi mala pauza. Izlazak na ulicu, u kratku šetnju ili nešto slično može da vam da sasvim novu perspektivu a možda i inspiraciju. Nikada ne možete znati, kada će prava boja, pravi oblik ili prava reč probuditi iskru kreativnosti u vama. Kada se to desi, možda će baš ta ideja biti nešto najbolje što ste ikada uradili i nacrtali.

Uloženo vreme: Ovo ne možete isplanirati.

 #7 Prebacite se na digital

Vreme je da se ovaj proces sada usmeri ka računaru i da bude prenet u Adobe Illustrator.

Ideja ove faze kreiranja logoa trebalo bi da bude usmerena ka fokusu na najuspešnije koncepte, koji su nastali u prethodnim fazama. Sve one ideje koje su nastali iz istraživanja, na osnovu dizajnerove inspiracije ili iz višesatnog mozganja, treba postaviti u Illustrator i krenuti sa njihovim razvijanjem.

Da li će to biti top 3 ili top 5 koncepata, zavisi od vremena ali i toga koliko jasnu viziju ima dizajner. Početne skice mogu imati veoma grub izgled ali sa vremenom one dobijaju sve jasnije linije i iskristališe se koje ideje treba prikazati klijentu. Praksa kaže da je 3 magičan broj za klijente i da ih više od toga zbunjuje a manje od toga može da im se ne svidi.

Uloženo vreme: od 3 do 5 sati.

#8 Prezentacija

Kada je finalni koncept spreman, dizajner kontaktira klijenta i šalje mu fajlove sa predlogom izgleda logoa. Ponekad se dizajneri uživo ili preko Skype-a vide sa klijentima, kako bi zajedno pogledali predloge ali to nije praksa koja se često sreće.

Follow up se ugovara za dan, dva do kada će klijent oformiti mišljenje o predlozima i imati dovoljno vremena da zapiše komentare.

Uloženo vreme: 10-15 minuta.

#9 Revizija

Kada klijent odluči koji mu se koncept od ponuđenih najviše dopada, tada se dalje dogovara u kom pravcu će ići dizajniranje i podešavanje elemenata. Nažalost, dešava se da se klijentu ne dopadne ni jedan koncept u postpunosti, već samo određeni delovi sa nekoliko njih pa je onda potrebno kombinovati sve te elemente i napraviti četvrtu verziju logoa.

Često se dešava da klijenti ne znaju ili ne mogu na dovoljno precizan način da izraze šta je to što im se ne dopada ali znaju kakav krajnji rezultat žele pa je onda važno da dizajner ponudi neku novu ideju kojom će izaći u suret klijentovim željama.

Kada klijent donese odluku za koji se koncept odlučio, onda se radi nekoliko varijacija na početnu temu i ponovo šalje klijentu kako bi doneo konačnu odluku.

Uloženo vreme: Oko 3 do 5 sati.

#10 Finalna prezentacija

Kada je finalna verzija usaglašena sa klijentom i on odobri poslednju verziju sa kojom je u postpunosti zadovoljan, dolazimo do poslednjeg koraka i prikazivanja logoa klijentu. Grafička knjiga standarda treba da bude standardno uključena u sve fajlove koje dizajner šalje klijentu, kako bi on imao što kompletniju i širu predstavu o elementima, bojama, fontovima i sličnim stvarima koje su u vezi sa logom.

Na kraju treba obratiti pažnju i na autorska i prva industrijske svojine i taj deo uskladiti sa klijentom, odnosno preneti sva prava na njega i njegovu kompaniju.

Dakle… koliko vremena treba za jedan logo?

Možda se nekome ovo učini kao mnogo posla za nešto tako malo kao što je logo ali… treba imati na umu da je upravo logo prvo što kupci vide kada se susretnu sa nekim brendom. Kada podjednako klijent ali i dizajner razumeju težinu onoga što se u ovom procesu stvara – onda je i uspeh logoa zagarantovan.

Odgovor? Zavisi od mnogo faktora ali prosečno vreme potrebno za kreiranje jednog logoa je od 15 do 20 sati.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Molimo vas i ovo: *